Małgorzata Kołpa rektorem-elektem Akademii Tarnowskiej - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Małgorzata Kołpa rektorem-elektem Akademii Tarnowskiej

Dr hab. Małgorzata Kołpa, profesor AT, wybrana została rektorem-elektem Akademii Tarnowskiej na lata 2024-2028. Decyzja Kolegium Elektorów była jednoznaczna. W wyborach udział wzięło 31 z 33 elektorów i wszyscy zagłosowali za dotychczasową rektor.

Małgorzata Kołpa

Małgorzata Kołpa jest tarnowianką. Ukończyła Wydział Pielęgniarstwa na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracę doktorską „Stopień redukcji masy ciała a natężenie bólu i stan funkcjonalny pacjentów leczonych z powodu dyskopatii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa” obroniła na Wydziale Nauk o Zdrowiu CMUJ w Krakowie. Doświadczenie pielęgniarskie zdobywała na Bloku operacyjnym oraz Oddziale Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, uzyskując tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego.

Od 2003 roku zatrudniona była na stanowisku wykładowcy w Zakładzie Pielęgniarstwa Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Od 2005 roku pełniła w nim funkcję zastępcy kierownika, a od 2012 roku przejęła obowiązki kierownika.

Koordynatorka przedmiotu neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne (opracowywanie planu i programu nauczania, skryptu). Kierowała pracą Komisji Dydaktycznej i Komisji Jakości działającej przy Zakładzie Pielęgniarstwa. Brała udział w opracowaniu programu kształcenia i przewodnika dla studentów pielęgniarstwa.

Była organizatorką licznych konferencji naukowo-szkoleniowych skierowanych do środowiska medycznego, w tym cyklicznej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Człowiek w zdrowiu i chorobie – promocja zdrowia, leczenie i rehabilitacja”. Obecnie działalność naukowa dr hab. Małgorzaty Kołpy obejmuje badania z obszaru zdrowia publicznego połączone z edukacją zdrowotną w zakresie kształtowania prozdrowotnego stylu życia wśród dzieci, młodzieży szkolnej i ich rodzin. Jest współautorem i realizatorem programu „Zdrowy Tarnowianin” na lata 2014-2017.

Jej pasją jest praca ze studentami. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych oraz promotorką i recenzentką wielu prac licencjackich i magisterskich. Jako kierownik Zakładu Pielęgniarstwa nawiązała współpracę z wieloma instytucjami z Tarnowa i regionu. Od 2005 roku jest członkinią Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, a od 2011 roku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

Zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej Akademii Tarnowskiej, oficjalne wręczenie aktu wyboru nastąpi w najszybszym wynikającym z nich terminie, czyli w środę 20 marca.